Menu główne

Treść artykułu

Jak powstają banknoty


Projektowanie banknotu

W tym etapie przedstawiciele NBP, projektant banknotu, graficy, giloszerzy i eksperci od zabezpieczeń i technik druku z PWPW decydują o tym jak banknot będzie wyglądał i jak zostanie zabezpieczony przed fałszerstwem. Zabezpieczenia muszą być wkomponowane w grafikę banknotu i strukturę papieru.

Produkcja papieru

Zanim ruszą maszyny drukarskie musi powstać specjalny papier banknotowy. Jego głównym składnikiem jest bawełna. Banknot  „600. rocznica urodzin Jana Długosza" powstał na innowacyjnym papierze, który pozwala na zastosowanie techniki grawerowania laserowego. To jeden z pierwszych tego typu banknotów na świecie.

Druk banknotów

Banknot drukowany jest przy użyciu kilku różnych technik druku. Najczęściej stosowane to staloryt, offset i sitodruk. Dzięki kombinacji wymienionych technik możliwe jest zastosowanie różnych zabezpieczeń, które są trudne do podrobienia.

Grawerowanie laserowe

Dzięki specjalnemu papierowi część zabezpieczeń oraz numeracja powstaje przy zastosowaniu lasera, który graweruje powierzchnię banknotu. Wykonane laserem elementy banknotu są wyczuwalne dotykiem. Jest to technika po raz pierwszy zastosowana przy produkcji polskich banknotów.